• RB6

Jant ve Yaylar Üzerine


Görsel modifiyede ilk olarak başvurulan yöntemlerin başında jantların değişimi gelmekte. Ancak jant değiştirmeyi yalnızca desenini beğenerek yapanlar büyük hayal kırıklığı yaşıyorlar. Zira sıfır veya 2.el bir jantın geri iadesi tamamen satıcının insafına kalmış oluyor. Böyle olunca da çamurluk içine sürtme, en çok karşılaşılan durumlardan... Merak etmeyin ben de yaşadım :)

Bu sebeple doğru jantı doğru ölçülerle temin etmek gerekiyor. En azından temin edilebileceği ölçüde… Dolayısıyla deneme yanılma yerine biraz bilgi ile, elde edilecek sonucu önceden görmek mümkün olabilmekte.

Diğer bir husus ise aracın biraz alçaltılarak daha spor görünmesini sağlamak, yol tutuşunu da arttırmak… Bu amaçla piyasada satılan onlarca marka yay bulunmakta ; Eibach, Vogtland, HR vs.. bunlardan başlıcaları

Yay değişimi konusu maalesef jant seçimine göre daha muğlak bir konu. Çünkü birkaç marka dışında, araçlara özel yay üretimi bulunmuyor.

Bütün bunları, kendi aracım 2010 Model 1.4 TSI DSG Variant aracımı baz alarak aktaracağım.

Halihazırdaki jantlarım König 18x 8.5J 5x112 ET37

Jant ve Lastik Konusu

Jant değişimi, daha çok jantın büyümesi olarak yapıldığından öncelikle o araç için fabrikanın sunmuş olduğu stok jant değerlerine bakmak gerekir. Yani aracınız 15 inç lik ve 195 65 15 ölçülerde satışa sunulup, aynı aracın 235 45 18 ebatlarında bir jant lastik grubu da üretilmişse, 15 inçten 18 inç’e kadar seçim yapmak için şanslısınız. Ancak 19 ya da 20 inç seçmek istiyorsanız burada biraz tecrübeler ve başka fikirleri dinlemek gerekir.

Lastik ölçüleri konusunda meraklılar biliyorsa da bilmeyenler için buradan belirteyim. Özellikle yanak genişliği için buradaki değerin cm cinsinden verildiği konusunda yanılgı var. Oysa ki buradaki değer bir yüzde, bir oran...

Dolayısıyla 205 55 16 olan bir lastiğin 235 40 18 olarak değiştirilmesi mümkün. Ancak konfor kaybı ve bir miktar yakıt tüketimi de hesaba katılmalı.

Replika veya Orijinal Ürün/Jant Kullanım

Kesinlikle orijinal ve sağlam ürünle jantları yenilemenizi öneririm. Replika veya taklit ürünlerin ise TSE damgalı olmasına dikkat edilmeli. Bu arada burada bahsettiğim orijinal kelimesi, üretici markanın kullandığı jant serilerine ilişkindir. Bunun haricinde jant üreticisi firmaların uygun ölçülerdeki sağlam ürünleri de tercih edilebilir.

Bilindiği üzere replika jantlar genelde uzakdoğu menşeili olup malzeme kalitesi oldukça düşük olabiliyor. Bazı zamanlar herkesin denk geldiği üzere web’te, kırılan jant kolları, eğilen jant kolları veya kırılan jant taban bölgeleri fotoğrafları karşımıza çıkmaktadır. Bu da insanı tedirgin etmekte haliyle..

Stok ve orijinal bir jant takımı 2-4 bin TL’ye kadar (2.el) bulunabilirken replika bir jant takımı sıfır olarak 1.500 TL’ye bulunabiliyor. Tabi orjinal jantlarda desen seçeneğiniz de oldukça sınırlı...

ET ve J değerleri neyi ifade ediyor?

Jant ve lastik ilanlarında genelde şunları görürsünüz. “18 inç Volkswagen jant…” Bijon aralıklarını belirtselerde jantın offset ve genişlik değerlerini pek vermezler. Bilmezler ya da üşenirler belki… Peki nerde yazar? Yani satıcı bilmese de siz nasıl kontrol yapabilirsiniz?

Jantı ters çevirdiğinizde iç yüzünde ve jant kollarında ET ve J değerlerini okuyabilirsiniz. Replika da olsa orijinal de olsa burada bilgiler görülebilir.

Genelde pozitif ofset değerleri görürüz. Yukarıdaki fotoda olduğu gibi… Jant genişliği “J” değeri sabitken ET değeri büyüyorsa jantınız çamurluğun içine doğru, ET değeri küçülüyorsa da çamurluğun dışına çıktığını görürsünüz. Camurluk dis sinirina yakin duran jantlarin araci daha genis ve cusseli gosterdigi doğrudur.

Ancak surtme ve buna bagli trafik kazalari gozardi edilmemeli (lastik yanaginin zarar gormesi ve asinarak yanaktan patlamasi...)

ET mesafesi Jant genişliği orta eksenine olan uzaklığın ifadesidir. ET verileri mm olarak verilirken diğerleri inç cinsinden anılmaktadır.

Passat B6 Jant Ebatları

Passat B6 araçlar ülkemizde birkaç tipte geldi.

Comfortline’larla 16 inçlik Milwaukee ve Hıghline’larda 16 inçlik Adelaide jantlar geldi.

Trendline’ların bile birçoğu 16 lik milwaukee ile geldi sanırım.

Milwaukee ve Adelaide jantların ölçüleri aynidir : 5x112 Bijon ET45 ve 7J ve 16 inç Çap

Yay / Spor Yay Konusu

Aracıma sadece jant değişimi uygulayarak istediğim görüntüyü alamayacağımı biliyordum. Bu nedenle bir miktar alçaltmak gerekecekti. Ve de body kit...

Hemen herkesin önerdiği Eibach Prokit serisinde 3cm olarak aracıma uygun olan yayın kodunu buldum.

Passat B6 (3C)1.4 TSI Estate (SW) için E10-85-016-03-22 ve E10-85-016-04-22

Passat B6 (3C) 1.4 TSI Saloon (Sedan) için E10-85-016-02-22

Ancak bu yayların fiyatı oldukça pahalı olduğu için ve 04-22 kodlusu (kabaca tariflersem; yerinde dökme bir yay, diğeri bükme) 4cm'lik Vogtland'a yöneldim. (Kod : 956176)

Malesef Vogtland'lar da sedan veya sw ayrımı olmadığı için tek bir yay üretiliyor. Yani 1.4 tsi lar icin bir tip, 2.0 tdi vs.icin bir tip uretiyor. Benim aracım ön 5cm ve arka 5.5cm alçaldı. Beklediğimden fazla alcalma olmasına rağmen konfor kaybı minimum. Öneririm.

Passat variant benzinli bir aracınız varsa ön taraf yine de havada kalabilmekte. Bu sebeple ben de nihai olarak coil over yani yükseklik alçaklık ayarlı sisteme geçtim. Ayrıca coil yayları da passata uygun daha yumuşak tiplerle yapıldı. Önceki vogtland yaylar ile şimdiki alçaltılmış konfor aynı diyebilirim. Arkalarda halen vogtland ları kullanıyorum.

Gülü seven dikenine katlanır...

Omanyt Jantlar

Passat sahiplerini ilgilendirebileceği için paylaşmak sitedim.

Passat B6’lar Türkiye’de birçok motor seçeneğiyle sunuldu ;

1.6 Atmosferik (102 HP), 1.6 FSI (115 HP) , 2.0 FSI (150 HP) , 1.4 TSI (122 HP) ve 2.0 TDI (140 HP ve 170 HP)motorlar.

Yurt dışında 2.0 TFSI (200 HP), 1.8 TSI (160 HP), 3.2 FSI (250 HP) motorlarla da satışa sunuldu.

Yurtdışında ayrıca, 3.6 V6 FSI motorlara sahip R36 (300 HP) serisi ile de satışa sunuldular.

Dolayısıyla (en azından benim için) R36’lar, B6’ların nirvanası olarak kabul edilir. Bu aracın tanıtımını başka bir sayfada yapmayı planlıyorum.

R Line donanımlı olanlar ve R36’larda ise Omanyt isimli bir jant modeli 2 seçenekle birlikte sunuldu; 18 inç ve 19 inç’lik jantlar. Golf R32’lerde ve tiguanlarda farklı ölçülerde de kullanıldılar.

R36 Omanyt 18 ve 19 Ölçüleri : 5x112 ET44 ve 8J

Türkiye’de bu jantların replikasını bile malesef oldukça az sayıda bulabiliyorsunuz. Ben de arkadaşlarıma bu jantın replikasını bulmak için haber saldım ve bir gün haber geldi. Jantı bulduk ve getirttik. Ölçüleri 5x112 18x8J ET45

Ancak yine B6 variant sahibi arkadaşıma bu jantları verdim. Değişiklik iyidir :)

Dolayısıyla şahsi kanaatim Passat B6 araçlarda 8J-9J genişlik aralığında ve ET40-45 ofset aralığına kadarki jantlar sorunsuzca kullanılabilir. Eğer arkalarda sürtme yaşarsanız 1 derece kadar kamber ile de sorunu çözebilirsiniz. Dedim ya gül ve diken :)

Sağlıcakla kalın...

RB6

#passat #omanyt #passatb6 #r36 #passatvariant #tuning #jant #yay #lastik #vogtlang #hr #eibach

0 görüntüleme