• RB6

Passat B6 | R36 Panjur Dönüşümü


Gerek yurtdışından gerekse ülkemizden birçok Passat B6 kullanıcısının merak ettiği panjur değişimi nasıl gerçekleşti?

Horona giren terler!

Aşağıdaki videoda montaj aşamalarına dair kaydettiğim videoyu bulabilirsiniz.

Ancak birkaç dakikalık videoda 2 günlük emek anlatılamazdı. En azından o kadar çekim yapamadık :)

1.Aşama : Malzeme | Panjurun Temin Edilmesi

Bilindiği üzere R36 Passatlar motorunun 3.6 FSI V6 olmasının yanında dıştan da birçok açıdan standart bir B6 passata göre farklıdır. Ben şahsen içi ile çok ilgilenmediğim için dış görünümden bahsedeceğim. Donanımsal farklılıkları da comfortline aracıma göre aktaracağım. Farlar bixenon ve afs farlara sahip, sis farları yok ve ön arka tamponları tamamen farklı. Karoser bağlantı yerleri aynı olsa da tamponlar, marşpiyeller, spoilerlar tamamen farklı.

Şu anki kurlar üzerinden bir aktarım yapamayacağım ancak aracı aldığım yaklaşık 3 sene öncesinden OEM parça fiyatları aşağıdaki gibi:

- R36 Ön Tampon : 7.000 TL

- R36 Panjur : 2.500 TL

- R36 Far ve gerekli ekipman : 8.000 TL

- R36 Marspiyeller : 1.600 TL

Güncel fiyatları dövize oranlayarak bulabilirsiniz.

Avrupa'da İngiltere ve Almanya başta olmak üzere, Bulgaristan, Romanya, Polonya gibi birçok ülkede R36 satışı olduğu için bu ülkelerden temin etme yoluna gittim... Bu arayışım tam 1 yıl sürdü. 2.el Panjur'lar buldum ancak birçok satıcı göndermekten imtina etti. Özellikle ülkemizde, parça satışı ve montajı yapan kişilerle de görüşsem de ; e biraz iş güçten de vakit bulamayınca 1 yıl sonunda gözü karartıp OEM olarak sıfır parça sipariş ettim.

2. Aşama : Montaj

Ankara'da aynı zamanda heykeltraş mesleğini icra eden, oto sanayinde de bir atölyesi bulunan Emre ile montajla ilgili ön değerlendirmeleri yaptık. Ben kendisine "Bir şekilde bu panjur bu arabaya girecek" dediğimde yüzündeki çaresizliği.... Şaka şaka :) "Yapılır, hallederiz" dedi ve ben bu işe soyunmadan önce İngiltere'de stok bir B6 ya bunu uygulayan kişinin kayıtlarını gösterdim Emre'ye... Orjinal panjur altında kesilip çıkan birçok parça olduğunu, ana hatlarıyla R36 tampon yapısının farklı olduğunu gözlemledik. Ve geldik işe koyulmaya...

Stok bir B6 tamponu çizgileriyle R36 tampınu farklı olduğundan ilk etapta sağdan soldan ve yükseklik olarak farklarını bildiğimiz için mevcut tamponu aşama aşama kestik. Tamponun esnemesine olanak veren köpük malzeme çıkartıldı; gereksiz :)

En önemli kısım ise şase alt bağlantı ince çıta idi. Kesmek zorunda kaldık. Zira R36 panjur, stok ve 2 parça B6 panjuru yerine tek parça olduğu için stok tamponun yapısı bizi hayli zorladı. Dış hava sıcaklık sensörü ve park sensörleri emniyete alındıktan sonra mevcut tamponun yeni panjurla birlikte çalışmasını sağlamak için tampon içlerine tırnaklar yerleştirildi ; R36 panjur tırnaklarına uygun olacak şekilde tabi...

R36 panjurunun panel üstündeki vida delikleri stok tampon ve şasi ile birebir aynı olduğu için panjur hem yukarıdan sabitlendi hem de silikonla tırnaklara tutturuldu.

3. Aşama : İzlemenin Keyfi :)

Herkes aracına tutkun veya belli özelliklerine hayrandır. Bense B6 bir passatı R36 görünümüne kavuşturacağım günü beklemiştim. Sizce de farklı, değil mi?

Sonuç ve Tavsiyeler :

- Eğer Almanya ve bahsettiğim diğer avrupa ülkelerinde sağlam kaynaklarınız, tanıdıklarınız varsa 2.el ya da sıfır parçaları getirtmeyi deneyebilirsiniz. Benim vaktim kısıtlı olduğu için 1 yılı bulan bir arama tarama süresi sonunda sıfır OEM getirtmeye karar verdim. Kurların oynak oldugu döneme denk gelmesi kötü oldu açıkcası. Sipariş verdikten 20 gün sonra parça elime ulaştı...

- R36 panjurunun VW arması highline'lar ile aynı, yani comfortlinde bir araca uygulayacaksanız bu armayı yan sanayi de olsa ülkemizden temin edebilirsiniz.

- R36 Panjur "r36" logosuz geliyor. OEM alacaksanız bunu da sipariş etmeniz gerekiyor.

- Sipariş öncesinde bunu uygulayabilecek birilerini bulmanız en önemlisi...

- Mümkünse çıkma bir B6 tamponu bulup uygulamayı onun üzerinde gerçekleştirip boya ve macun işleriyle daha kusursuz bir görünüm elde edebilirsiniz.

- OEM sipariş verecekseniz parça kodu 3C0853651AB3Q7 dir. Bu mat gümüş olan içindir. Bir de krom olan R36 panjur vardır. Onun kodu ise ***AC3Q7 ile bitmekte...

- YouTube kanalımızda beğenip paylaşmayı ve kanalımıza abone olmayı unutmayalım :)

İyi Seyirler

#passat #panjur #front #grill #r36 #rb6 #passatvariant #passatb6 #vagon #wagon #variant

0 görüntüleme